Haber

AB, Macaristan’ın 6,3 milyar avroluk fonunu dondurdu

Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu, AB bütçesini hukukun üstünlüğüne bağlayan mekanizma kapsamında Macaristan’a sağlanacak fonların statüsü ve değerlendirilmesine ilişkin üye ülke temsilcilerinin karar aldığını duyurdu. Macaristan’ın kurtarma planı.

açıklamada, Konsey, Macaristan’ın hukukun üstünlüğü mekanizması kapsamında yalnızca sınırlı düzeltici önlem alması nedeniyle 6,3 milyar avroyu askıya almaya karar verdi.kelime kullanıldı.

Yolsuzlukla mücadelede sorunlar yaşandığı kaydedildi

Üye devletlerin Birlik bütçesinin korunmasına ilişkin kararı nitelikli çoğunlukla aldığına işaret edilen Macaristan’ın kamu alımları, soruşturma usulleri ve yolsuzlukla mücadele gibi alanlarda sıkıntı yaşadığı kaydedildi.

Açıklamada, Macaristan’ın hukukun üstünlüğüne ilişkin kaygıları gidermek için bir dizi güzelleştirici önlemi benimsemeyi taahhüt ettiği belirtilirken, üye devletler, Macaristan’ın şimdiye kadar aldığı düzeltici önlemlerin Türkiye’deki riskleri azaltmadığı görüşünde. Birlik bütçesi.

“Risk almadım”

Koşulluluk düzenlemesinin Birlik bütçesini ve Birlik mali çıkarlarını korumaya yönelik bir araç olduğu hatırlatılan açıklamada, Macaristan’da hukukun üstünlüğü alanında tespit edilen ihlallerin Birlik bütçesine yönelik riskleri yeterince karşılamadığı belirtildi. .

Öte yandan AB Komisyonu, Macaristan’ın hukukun üstünlüğü mekanizması kapsamında alabileceği konkordans fonlarının yüzde 65’ini temsil eden 7,5 milyar avronun askıya alınmasını talep etti. Son kararla üye ülkeler, 6,3 milyar avroyu oluşturan fonların yüzde 55’ini dondurdu.

5,8 milyar avroluk hibe onaylandı

Ayrıca AB ülkeleri, Macaristan’ın Kovid-19 salgınının ekonomik sonuçlarıyla mücadele etmek için kurulan AB kurtarma fonlarından 5,8 milyar euro hibe almasını sağlayacak planı onayladıklarını açıkladı.

Açıklamada, Macaristan’ın hukukun üstünlüğünü güçlendirmeye yönelik kurumsal reformlar için 27 kriteri yerine getirmesinin ardından söz konusu hibelerden yararlanabileceği kaydedildi.

AB-Macaristan anlaşması

AB, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi kilit alanlarda Macaristan’ı başarısız kılmakla uzun süredir eleştirildi.

Ayrıca AB, Macaristan’ın kurtarma programını onaylamadı ve AB fonlarını hukukun üstünlüğü mekanizması kapsamında ülkeye aktarmadı.

Gerekli adımlar atılana kadar donduruldu

Macaristan ise Ukrayna’ya gelecek yıl için 18 milyar avroluk mali yardım yapılması ve oybirliği gerektiren küresel vergi anlaşması gibi konuları onaylamadı.

Son aşamada Macaristan, gerekli adımlar atılana ve kurtarma programı fonları kesilmeyene kadar Birlik fonlarının bir kısmının dondurulması karşılığında Ukrayna’ya mali zemini ve vergi anlaşmasını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu