Teknoloji

Apple Yapay Zekaya Milyarlarca Dolar Harcayarak Meta ve Microsoft’a yetişemeyebilir!

Son dönemde teknoloji cephesinde en dikkat çeken projeler arasında yer alan yapay zeka, neredeyse tüm şirketlerin birinci önceliği olmaya başladı. Dünyanın en büyük şirketleri yapay zekaya acımasızca yatırım yaparken, durum zaten milyarlarca doların feda edildiğini gösteriyor.

Amerika merkezli teknoloji devi Apple, yıllar önce Siri’yi hayatımıza sokarak birçok insanı yapay zekaya yaklaştırmıştı. Aradan geçen yıllarda Google gibi şirketler Apple’a rakip olurken, son dönemde ChatGPT gibi çok güçlü yapay zeka yazılımlarını da görüyoruz.

Son aşamalarda yapay zeka yatırımlarını artırmayı planlayan şirket, analist Ming-Chi Kou ile gündeme geldi. Ming-Chi Kou’ya göre özellikle sunucu yatırımları için büyük paralar feda eden Apple, rakipleri gibi sunucu kiralamayacak. Güvenlik için kendi sunucularını kuracaktır.

Oldukça maliyetli olan bu iş için yıl sonuna kadar 620 milyon dolar harcayacak olan şirket, gelecek yıl sunuculara çok daha büyük miktarlarda para “zorunlu” yatırım yapacak. Apple analisti Ming-Chi Kou’ya göre bu miktar gelecek yıl 4,2 milyar dolardan az olmayacak.

Bu yılın kalan kısa döneminde 2000-3000 arasında sunucu almayı planlayan Apple, Ming-Chi Kou’ya göre önümüzdeki yıl 20.000 civarında yapay zeka sunucusu satın alacak. Kullanılan sunucularda halihazırda 8 GPU’lu NVIDIA HGX H100 kullanan şirket, önümüzdeki yıl tanesi 250 bin dolar olan B100 modeline geçiş yapacak.

Ming-Chi Kou, tüm bu planlama ve harcamalara rağmen Apple’ın Meta ve Microsoft gibi rakiplerine yetişemeyeceğini söyleyerek, şirketin birkaç yıl boyunca bu şekilde milyarlarca dolar harcamak zorunda kalacağını belirtti. Meta ve Microsoft’un harcamaları ve kapasiteleri hakkında detaylı bilgi vermedi.

haberpazar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu