Haber

Borsa Yükselişe Dönmekte Zorlanırken Dolar Testleri Yeniden Zirve Yaptı!

Küresel piyasalar enflasyon başlığı altında 2022 yılını bitirmeye çalışırken diğer yandan yeni yılda Fed başta olmak üzere para politikalarındaki belirsizlik, enflasyondaki sınırlı iyileşme ve yaklaşan durgunluğun ayak sesleri gündemde. Duymak. Bu ortamda, yıl sonu piyasa görünümü henüz bilinmeyen bir ortamda el yordamıyla ilerliyor.

Borsa İstanbul, 8 günlük yükselişinin ardından dün sektör öncülüğünde gerileyerek dikkatleri üzerine çekti.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi günü yüzde 1,26’lık farkla kapatırken, sektördeki düşüş bankacılık sektörünü de etkilemekle birlikte hizmet sektöründe sınırlı kaldı. Endeks yüzde 0,17 ile 9,32 puanlık sınırlı artışla 5.443,83’ten açıldı. Teknik olarak sınırların 5.400 ile 5.500 bandında oluşması bekleniyor.

Küresel piyasalarda Çin’deki önlemler odakta.

Çin’de salgın önlemlerindeki gevşeme aşırı vaka artışını da beraberinde getirince piyasalarda enflasyon ile durgunluk arasında sıkışma yaşanıyor. Öte yandan Fed’in önümüzdeki yıl devam edeceğini söylediği faiz artırımlarında 25 baz puanlık indirime giderek adım atması bekleniyor.

Dün bu ortamda ABD borsasında karışık bir seyir gözlenirken, Avrupa’da tatil havası sakin bir tablo oluşturuyor.

Asya’da Çin eksenindeki olaylarda yaşanan büyük artış borsaları baskı altına alıyor. Çin’in Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3 ve Güney Kore’nin Kospi endeksi yüzde 2,2 düştü.

Dolar/TL, yılın son haftasında zirvesini test etmeye başladı.

Dün 18.7998’e yükselen dolar, TL karşısında güne başladı ve 18.7148’de süreci gördü. Euro/dolar paritesi 1.064 seviyesinde yer alırken, euro/TL 19.93 seviyesinde işlem gördü.

Altın ve petrol ortada kaldı.

Varlık fiyatlamasındaki ekonomik gelişmeler ufukta netlik sağlamıyor.

Ons altın 1.807 dolardan işlem görürken, gram altın 1.088 liraya denk geliyor.

Brent petrol varili bugün sınırlı bir düşüşle başladı ve 84 dolardan işlem görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu