Haber

Bosna-Hersek’te uçak kazasında hayatını kaybeden eski Makedon lider anıldı

Bosna-Hersek’in güneyindeki Mostar kenti yakınlarında uçak düşmesi sonucu yaşamını yitiren Kuzey Makedonya’nın eski cumhurbaşkanlarından Boris Traykovski, ölümünün 19’uncu yılında anıldı.

Traykovski’nin içinde bulunduğu uçağın düştüğü Matica Dağı’ndaki anıtta düzenlenen törene Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski, Bosna-Hersek Güvenlik Bakanı Nenad Nesiç ve çok sayıda yetkili katıldı.

Spasovski burada yaptığı açıklamada Traykovski’nin evrensel bedelleri olan bir cumhurbaşkanı olduğunu belirterek, her yıl anma töreni düzenleyen Bosna Hersek’e teşekkür etti.

Nesiç, Traykovski’nin Bosna-Hersek ile uygun bağlantıları sürdürdüğünü de hatırlatarak, bugün de bu bağlantıları sürdürmekten memnuniyet duyduklarını söyledi.

Uçak kazasında Trajkovski ve 8 kişi öldü

Boris Traykovski ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, 26 Şubat 2004’te Bosna-Hersek’in Mostar kenti yakınlarında düştü ve kazada Traykovski ve danışmanlarının da aralarında bulunduğu 8 kişi öldü.

Uçak kazasını araştırmak üzere kurulan uluslararası komite, iki yıl süren araştırmalarının ardından kamuoyuyla paylaştığı raporda, uçak kazasının “pilot hatası” sonucu meydana geldiğini açıkladı.

salihli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu