Teknoloji

Elon Musk, gözünü yaşanabilir gezegene dikti

Güneş sistemine en yakın dış gezegen olarak bilinen ve Dünya’dan 4,2 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Proxima Centrauri b, içinde bulunduğu koşullar nedeniyle yaşam olasılığı en yüksek gezegen olarak gösteriliyor.

Proxima Centauri bGüneş dışı bir gezegen olan , yaşanabilir bölgede Güneş’e en yakın yıldız olan kırmızı cüce Proxima Centauri’nin yörüngesinde döner.

11 günde bir aynı yerden geçmek Proxima Centauri b Bu sayede bilim adamları tarafından kolaylıkla gözlemlenebilmektedir. Dünya üzerinde biraz daha soğuk olan bu gezegen, kendi atmosferi ile dikkat çekiyor.

Elon Musk’ın dikkati

Proxima Centauri b’yi incelemek, canlı organizmaları barındırabilecek sıvı suyu koruyup koruyamayacağını değerlendirmek için bilgisayar simülasyonlarını içerir. Kelam üzerine yapılan çalışma ilk olarak 2018 yılında yayınlandı.

Ünlü milyarder Elon Musk, attığı bir tweet’te çalışmayı paylaştı. “hemen yanımızda”o yazdı.

Musk, diğer gezegenlerde kendi kendine yeten koloniler kurmanın türümüzün devamını sağlamak için hayati önem taşıdığını savunarak, insanlığın uzun vadeli hayatta kalmasıyla ilgili endişelerini sık sık dile getiriyor.

Proxima Centauri b’n Belki de en dikkat çekici özelliği uzun ömürlü olmasıdır. Bundan yaklaşık birkaç milyar yıl sonra, Güneş de dahil olmak üzere gökyüzünde gördüğümüz birçok yıldız ölecek. Ancak araştırmaya göre Proxima Centauri bYaklaşık 1 trilyon yıl daha gökyüzünde kalmaya ve yaşamını sürdürmeye devam edecek.

Bilim adamları bu gizemli gezegen üzerinde araştırmalarını sürdürürken, dünya dışı yaşamın var olabileceği en yakın gezegendir. Proxima Centauri bÖnümüzdeki yıllarda adından söz ettirecek gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu