Ekonomi

Fed’in bilançosunda küçülme mesajları

Fed Lider Yardımcısı Philip Jefferson ve diğer iki Fed guvernörü ABD’li bir senatöre, merkez bankasının bilançosunun ne kadar küçüleceği konusunda belirsizlik olsa da varlıkların hala “önemli ölçüde daha da azaltılabileceğini” söyledi.

Jefferson, Florida Cumhuriyetçi Senatörü Rick Scott’a 14 Kasım’da yazdığı mektupta, “Bilançomuzun büyüklüğü, nihayetinde kamunun yükümlülüklerimize, özellikle de döviz ve rezervlere yönelik talebine bağlı olacak” diye yazdı.

Jefferson, “Bu talebin ne olacağını önceden belirleyemiyoruz, dolayısıyla bilançomuz için belirli bir dolar değeri hedeflemiyoruz” dedi ancak bilançonun önemli ölçüde daha da küçültülebileceğini de sözlerine ekledi.

Fed’in diğer iki yeni üyesi Adriana Kugler ve Lisa Cook da Scott’a yazdıkları mektupta benzer ifadeler kullandı.

ABD merkez bankasının bilançosu, 2022’nin başlarında yaklaşık 9 trilyon dolara ulaştı ve pandemi sırasında finansal piyasaları istikrara kavuşturmak ve ekonomiyi desteklemek için Hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler satın alırken büyüdü.

Fed, geçen yıl bilançosunu küçültmeye başladığından bu yana tahvil varlıklarını yaklaşık 1 trilyon dolar azalttı. Yetkililer artık, 2019’da ortaya çıkan bir sorun olan bankacılık sistemindeki rezervlerin çok altına düşmeden önce bilanço küçülmesini durdurmak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu