Haber

Fındık üreticisi kar yağışını dört gözle bekliyor

Fındık üreticisi kar yağışını dört gözle bekliyor

ZONGULDAK Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Batı Karadeniz Bölgesi’nde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması fındık üreticisini endişelendiriyor.

Türkiye’nin önde gelen fındık üreticisi konumundaki Alaplı ilçesinde son haftalarda özellikle kıyı ve iç kesimlerde hava sıcaklığının 25 dereceyi bulması üreticileri endişelendiriyor. İlçesinde fındık üretimi yapan Mustafa Kanca, mevsim koşullarının uygun olmamasının hasat dönemini olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Fındığın istenilen verim ve kaliteye ulaşabilmesi için kış aylarında uykunun ortasında bir soğuma süreci yaşaması gerektiğine işaret eden Kanca, “Geçen Aralık ayının bu döneminde maalesef bölgemizde kar yağışı yaşadık. bu yıl ocak ayı ortasında beklenen kar yağışı olmadı üretici huzursuz oldu çünkü fındık hava kuralları böyle giderse fındık püskülleri erken açılacak bu da şubat ve mart aylarında tarımsal don olacağı anlamına geliyor. Fındık üreticisinin dinlenme süresi olması gerekiyor ancak kar yağışı olmaması nedeniyle fındık bu süreci tamamlayamıyor.” Bu durum fındık üreticisini tedirgin ediyor. Fındığın uygun ve verimli bir ürün için soğuk olması şarttır. Bu nedenle üreticiler olarak bölgemize kar yağmasını bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu