Yaşam

Nabzınız Hızlanacak: Korku ve Gerilimin Sınırlarını Zorlayan Korku Filmleri

Korku sineması, tüm sinema türlerinin belki de en çarpıcı olanıdır. Seyircinin kalp atışlarını hızlandıran, adrenalini artıran ve uykusuz bırakan filmleri sizler için listeledik.

Korkunun tüm tonlarına hakim olan bu sinemalar, sinemada gerilimin ne anlama geldiğini gözlerinize gözler önüne serecek. ?

Kaynak: 1, 2

29. Habis, 2021

imdb: 6.2

Özet: Madison, korkunç cinayetlerin tüyler ürpertici görüntüleri karşısında hareketsiz kalır ve gördüğü kabusların gerçekten korkunç bir gerçek olduğunu öğrenince ıstırabı daha da artar.

oyuncular: Annabelle Wallis, Maddie Hasson, George Young

Müdür: James Van

28. Gece Geliyor, 2017

imdb: 6.2

Özet : Anne, baba ve bir erkek çocuktan oluşan ailenin dünya tehlike altına girdikten sonra sinemada yaşadığı zorluklar konuşuldu. Dünyada olup bitenler ve yaşananlar sonucunda aile bireylerinin birbirlerine olan güvenleri sınanmaktadır.

oyuncular: Joel Edgerton, Christopher Abbott, Carmen Ejogo

Müdür: Trey Edward Shults

27. Ritüel, 2017

imdb: 6.3

Özet : Yakın arkadaşlarının ölümüyle ortaları birbirine giren dört eski arkadaş, İskandinavya’nın bakir doğasında yürüyüşe çıkarlar. Ancak yanlış bir dönüş onları İskandinav efsanelerinin karanlık ve gizemli ormanlarına götürür. Ormanda var olan eski bela, dört arkadaşın her hareketini takip ediyor.

oyuncular: Rafe Spall, Arsher Ali, Robert James-Collier

Müdür: David Bruckner

26. Gerald’ın Oyunu, 2017

imdb: 6.5

Özet : Gerald ve eşi Jessie tatillerini göl kenarında terk edilmiş bir evde geçirirler. Gerald, karısını geceleri bir fantezi yatağına kelepçelerken kalp krizi geçirerek ölür. Jessie ise ölen kocası yatağa kelepçeli olarak odada kalmaktadır. Kelepçelerin anahtarları odanın bir ucunda ve yatak kırılamayacak kadar sert.

oyuncular: Carla Gugino, Bruce Greenwood, Chiara Aurelia

Müdür: Mike Flanagan

25. Blair Cadısı Projesi, 1999

imdb: 6.5

Özet : 1940’larda Maryland ormanlarında birçok çocuk kayboldu. Üç Sinema öğrencisi de Blair Cadısı olarak bilinen bu efsaneyi araştırmak için ormanda vakit geçirirler. Öğrencilerden bir daha haber alınamıyor.

oyuncular: Heather Donahue, Michael C. Williams, Joshua Leonard

Müdür: Daniel Myrick, Eduardo Sanchez

24. Suspiria, 2018

imdb: 6.7

Özet : Amerikalı bir genç bayan olan Susie Bannion, dünyaca ünlü bir dans okulu olan Markos Tanz Company’ye katılır. Susie’nin geldiği sıralarda, okulun başka bir üyesi olan Jessica gizemli bir şekilde ortadan kayboldu.

oyuncular: Chloe Grace Moretz, Tilda Swinton, Doris Hick

Müdür: Luca Guadagnino

23. İki Kız Kardeşin Hikayesi, 2003

imdb: 7.1

Özet : Annelerinin gizemli ölümünün ardından iki kız kardeş, bilinmeyen bir hastalığa yakalanarak hastaneye kaldırılır. Tedavileri bittikten sonra eve dönen kardeşler, üvey anneleriyle anlaşamamakta, üvey annelerinin tuhaf davranışları ve kardeşlerin hastalığının zaman zaman tekrarlaması evde huzursuzluklara neden olmaktadır.

oyuncular: Lim Soo-jung, Yum Jung-ah, Kim Kap-su

Müdür: Jee Woon Kim

22. Şimdi Bakma, 1973

imdb: 7.1

Özet : Kızları boğularak ölen bir çift iş için Venedik’e gider. Yas tutan anne yaşadığı travmayı atlatmak üzereyken bir kadının kehaneti yüzünden bir kez daha tedirgin olur. Kehanete göre kocası Venedik’i bir an önce terk etmezlerse başına bir felaket gelecektir. Bu kehanete kulak asmayan adam bir süre sonra kırmızı elbiseli bir çocuk görmeye başlar.

oyuncular: Julie Christie, Donald Sutherland, Hilary Mason

Müdür: Nicolas Roeg

21. Midsommar, 2019

imdb: 7.1

Özet : Genç Amerikalı çift Dani ve Christian, klasik Midsommar festivaline katılmak için üniversite arkadaşlarıyla bir İsveç köyüne tatile giderler. Ayrılmak üzere olan çift, bu çılgın tatili ilişkileri için son şans olarak görüyor. Bir zamanlar huzurlu ve yemyeşil bir cennet gibi görünen bu yerde, yerel kutlamaların ve pagan ayinlerinin göründüğü kadar saf olmadığını fark ederler. Her 90 yılda bir gerçekleşen kapalı bir ritüel, onları kaçışı olmayan bir terör labirentine çekecektir.

oyuncular: Florence Pugh, Jack Reynor, Vilhelm Blomgren

Müdür: Ari Aster

20. Nefes Alma, 2016

imdb: 7.1

Özet : Kendisi ve kız kardeşi için daha iyi bir hayata başlamak isteyen Rocky, zengin bir kör adamın evinin soyulmasına katılmak için kız arkadaşı Money ve arkadaşı Alex ile anlaşır. Kör adamın göründüğü gibi olmadığını anladıklarında, adam yeni kurbanları olmadan önce evden kaçmanın bir yolunu bulmaları gerekir.

oyuncular: Stephen Lang, Jane Levy, Dylan Minnette

Müdür: Fede Alvarez

19. Görünmez Adam, 2020

imdb: 7.1

Özet : Zengin bir bilim insanı ile şiddetli ve kontrollü bir ilişki içinde kalan Cecilia, gecenin köründe kaçar. Ancak tacizci eski eşi aniden ölünce, Cecilia onun ölümünün bir aldatmaca olduğundan şüphelenir.

oyuncular: Elisabeth Moss, Oliver Jackson-Cohen, Harriet Dyer

Müdür: Leigh Whannel

18. İniş, 2005

imdb: 7.2

Özet : Film, mağaraya inmek için bir merkeze gelen altı kız arkadaşın başından geçen kaygılı bir tatili konu alıyor. Kızların indiği mağaranın derinliklerinde onları aç ve yırtıcı yaratıklar beklemektedir.

oyuncular: Shauna Macdonald, Natalie Mendoza, Alex Reid

Müdür: Neil Marshall

17. Kalıtsal, 2018

imdb: 7.3

Özet : Graham ailesinin en yaşlı üyesi olan büyükannesi Ellen’ın ölümünden sonra kızı Annie, aile ağacının şaşırtıcı ayrıntılarını keşfetmeye başlar. Aile üyeleri, arkalarından uğursuz olaylar yaşarlar ve kendilerine miras kalan bu lanetten kurtulmaya çalışırken, kaçınılmaz sona yaklaştıklarını fark ederler.

oyuncular: Toni Collette, Milly Shapiro, Gabriel Byrne

Müdür: Ari Aster

16. [KAYIT], 2007

imdb: 7.4

Özet : Gazeteci Angela’nın istediği fırsat ayağına geldi. Angela ve kameramanı Pablo, itfaiyecilerle ilgili bir program hazırlarken, bir ihbar üzerine ihbarın geldiği eve giderek haberi canlı yaşama fırsatı buldular.

oyuncular: Manuela Velasco, Ferran Terraza, Jorge-Yamam Serrano

Müdür: Jaume Balaguero, Paco Plaza

15. Ağlama, 2016

imdb: 7.4

Özet : Yalnız kalmaktan hoşlanan yaşlı bir Japon, Güney Kore’de bir dağ kasabasına taşınır. Yaşlı adamın kasabaya gelişinden kısa bir süre sonra gizemli bir hastalık yayılmaya başlar.

oyuncular: Jun Kunimura, Hwang Jung-min, Kwak Do-won

Müdür: Na Hong-jin

14. Yakup’un Merdiveni, 1990

imdb: 7.4

Özet : Vietnam gazisi Jacob Singer halüsinasyonlarla dolu bir hayat yaşıyor. Vietnam’dayken devlet tarafından kendisine şiddetini ve gücünü artıran ama aynı zamanda onu yavaş yavaş delirten bir ilaç verildiğini hatırlıyor. Yaşadığı hayatın gerçek olduğuna inanamayan Jacob, aklını kaçırmamak için her şeyi yapmaya hazırdır.

oyuncular: Tim Robbins, Elizabeth Pena, Danny Aiello

Müdür: Adrian Lyne

13. Sihirbazlık, 2013

imdb: 7.5

Özet : Doğaüstü olayları araştırmaya ve aydınlatmaya çalışan dünyaca ünlü Ed ve Lorraine Warren çifti, Perron ailesinden bir telefon alır. Perron ailesinin çiftlik evi bilinmeyen bir nedenle karanlık bir varlık tarafından kuşatılmıştır. Bu olayı çözebileceklerine inanan deneyimli Warren çifti, ne kadar şeytani bir varlıkla karşı karşıya olduklarını çok geç anlayacaktır.

oyuncular: Patrick Wilson, Vera Farmiga, Ron Livingston

Müdür: James Van

12. Komik Oyunlar, 1997

imdb: 7.5

Özet : Ann, George ve oğulları Georgie, göl kenarındaki yazlık evlerinde kısa bir tatil geçirirler. Ayrıldıkları gün Ann yemek pişirmeye başlar ve bu sırada genç ve nazik görünüşlü Peter, Ann’den yumurta istemeye gelir. Bu, aile için gergin saatlerin başlangıcıdır.

oyuncular: Susanne Lothar, Ulrich Mühe, Arno Frisch

Müdür: Michael Haneke

11. Diğerleri, 2001

imdb: 7.6

Özet : Eşini savaşta kaybeden Grace, güneş ışınlarına karşı hassas olan iki çocuğuyla birlikte büyük bir konakta yaşamaktadır. Grace’in kızı Anne, evde onlarla birlikte Victor adında bir çocuğun yaşadığına inanıyor. Grace, kızının anlattıklarının yanlış olabileceğine dair kanıtlarla karşılaşır ve konuttaki yardımcılardan şüphelenmeye başlar.

oyuncular: Nicole Kidman, Christopher Eccleston, Fionnula Flanagan

Müdür: Alejandro Amenábar

10. İçinde Yaşadığım Deri, 2011

imdb: 7.6

Özet : Bir kazada vücudu yanan karısını yanık görüntüden kurtarmak için yeni bir cilt yaratmaya çalışan Dr. Robert Ledgard, domuz-insan kanının karışımından elde ettiği bir deri üretiyor. Kocasının onun yanmış bedenini görünce intihar etmesi ve küçük kızlarının buna tanık olması üzerine ağır depresyon geçiren aile iyice duyarlı hale geldi.

oyuncular: Antonio Banderas, Elena Anaya, Jan Cornet

Müdür: Pedro Almodóvar

9. Kaybolan, 1988

imdb: 7.7

Özet : Saskia ve Rex çifti tatil yapmak için arabalarına binerler ve yola koyulurlar. Saskia yoldayken Rex’e belli aralıklarla gördüğü rüyalarını ve her seferinde aynı kurgunun yaşandığını, özünde bir araya gelemeyeceklerini anlatır. Küçük bir benzin istasyonunda mola verirler. Saskia kahve almak için markete gider ve geri dönmez.

oyuncular: Bernard-Pierre Donnadieu, Yeniden Bervoets, Johanna ter Steege

Müdür: George Sluizer

8. Sefalet, 1990

imdb: 7.8

Özet : Paul Sheldon, taşrada bir araba kazasından sağ kurtulan iyi bir yazardır. Onu bulan ve evinde onunla ilgilenmeye başlayan Annie Wilkes, fal kitabı Paul’ün sadık okuyucularından ve baş karakter Misery Chastain’in sadık bir hayranıdır. Son kitabı okuduktan sonra Misery’nin ölümü karşısında şok olan kadın öfkelenir ve Paul’ü yatağa hapsederek ayağını fena halde yaralar.

oyuncular: James Caan, Kathy Bates, Richard Farnsworth

Müdür: Rob Reiner

7. Doğru Olan Girsin, 2008

imdb: 7.9

Özet : Parkta vakit geçiren Oskar, soğuktan etkilenmeyen, bembeyaz yüzlü ve gizemli Eli ile tanışır. Eli’nin kan ihtiyacı uzun süre vampir olan babası tarafından karşılanır. Ancak zamanla Eli’nin durumu iki çocuğun da başını belaya sokar.

oyuncular: Kare Hedebrant, Lina Leandersson, Per Ragnar

Müdür: Thomas Alfredson

6. Nosferatu, Eine Symphonie Des Grauens, 1922

imdb: 7.9

Özet : Thomas Hutter, karısı Ellen ile Wisburg adlı küçük bir kasabada yaşıyor. Transilvanya’da yaşayan Kont Orlok’tan bir mektup gelir. Hutter, sembollerle dolu bu mektubu okutur. Hutter, Kont Orlok ile gayrimenkul pazarlığı yapmak için Transilvanya’ya gider.

oyuncular: Max Schreck, Alexander Granach, Gustav von Wangenheim

Müdür: FW Murnau

5. Rosemary’nin Bebeği, 1968

imdb: 8.0

Özet : Rosemary ve aktör kocası Guy, New York’ta adı çıkmış eski bir binaya taşınırlar. Yeni hayatından tedirgin olan Rosemary, bir gece rüyasında şeytani bir varlığın tecavüzüne uğradığını görür ve ardından hamile kalır.

oyuncular: Mia Farrow, John Cassavetes, Ruth Gordon

Müdür: Roman Polanski

4. Şeytan Çıkaran, 1973

imdb: 8.1

Özet : Geçici olarak Washington’da bulunan bir aktris, 12 yaşındaki kızının davranışlarında ve görünümünde tehlikeli değişiklikler fark eder. Bu sırada Georgetown Üniversitesi’ndeki genç bir rahip, annesinin ölümcül hastalığıyla uğraşırken inancından şüphe etmeye başlar.

oyuncular: Ellen Burstyn, Max von Sydow, Linda Blair

Müdür: William Friedkin

3. Parıltı, 1980

imdb: 8.4

Özet: Yazar Jack Torrance’ın kışın kapalı olan Overlook Oteli’ni sahiplenip ailesiyle birlikte otele taşınmasından sonra gelişen metafizik olayları konu alıyor.

oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd

Müdür: Stanley Kubrick

2. Sapık, 1960

imdb: 8.5

Özet : Sevgilisiyle buluşmayı planlayan Marion, şiddetli yağmur nedeniyle geceyi bir otelde geçirmeye karar verir. Otele girer girmez tuhaf şeylerin döndüğünü fark eden Marion, uyumadan önce otel sahibi Norman Bates ile biraz sohbet eder. Norman’ın kişiliğiyle ilgili sorunları olduğunu, annesine ve kuşlara karşı bir takıntısı olduğunu öğrenince konuşmayı kısa kesmeye karar verir ve duş almak için odasına gider ve işler gelişir.

oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles

Müdür: Alfred Hitchcock

1. Kuzuların Sessizliği, 1991

imdb: 8.6

Özet : Genç FBI casusu Clarice Starling, bir kadını kurbanlarının derisini yüzen sapık bir katilin pençelerinden kurtarmaya çalışır. Clarice, katile ulaşmak için bir başka psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır.

oyuncular: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney

Müdür: Jonathan Demme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler