Yaşam

Turan Haste’nin kısa filmi ‘Nem’ Oscar aday listesinde

Turan Haste’nin dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan kısa filmi “Nem”, ABD’nin önde gelen festivallerinden Santa Barbara Sinema Festivali’nde En İyi Kısa Film seçildi. Oscar ödüllü bu ödülle “Nem”, 2024 Akademi Ödülleri’nde En İyi Kısa Film dalında aday olma şansını yakaladı.

M. Furkan Daşbilek’in yazıp yapımcılığını üstlendiği “Nem”, Anadolu’nun ücra bir köyünde asli görevini yapan İshak öğretmene odaklanıyor. Ayrıca rol aldığı “Bozkır” (2019) ve “İki Şafak Arasında” (2021) filmleriyle tanınan oyuncu Mücahit Koçak’ın oynadığı filmde Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül, İshak rolünü oynadı. Antalya Sinema Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldı. Yeşilyurt, Baran Salman, Turkyılmaz Sarıkaya da yer alıyor.

Bu yıl 13. Bakü Kısa Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü Turan Haste’ye kazandıran Rutubet, 23. İzmir Kısa Film Festivali’nde En Uygun Erkek Oyuncu ödülünü başrol oyuncusu Mücahit Koçak’a getirdi. Sinema Türkiye’de ilk kez 59. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nde gösterildi. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

haber-saricam.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu